- a Megyei Népegészségügyi Igazgatóság (DSP) közleménye -
Extrém hőségről beszélünk, ha 2-3 napon keresztül a hőmérséklet 32,2 ºC felett van és magas a páratartalom.¹
Az extrém hőség veszélyt jelent a környezetre és az egészségre is. A hőguta (hőstressz) a hőmérséklet-ingadozások okozta halálesetek vezető oka, ami súlyosbíthatja a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, mentális zavarokat, az asztmát, növelheti a balesetek számát és a fertőző betegségek terjedésének kockázatát.
A hőérzékenységet a fiziológiai tényezők, az életkor (idősek, csecsemők, gyermekek), az egészségi állapot (krónikus betegségek), a foglalkozás (szabadban végzett munka, nem légkondicionált helyiségekben végzett munka), és a társadalmi-gazdasági tényezők is befolyásolják (pl. hajléktalanság, nem megfelelő életkörülmények).²
A 65 év feletti személyek körében a hőség miatti halálozási ráta 85%-al növekedett 2000-2004 és 2017-2021 között időszakokban.
Becslések szerint Európában 2022 nyarán megközelítőleg 61 672 hőséggel összefüggésbe hozható halálesetet regisztráltak.³
Ugyanakkor az ultraibolya sugárzásnak való tartós kitettség károsíthatja a bőrt (napégési sérüléseket okozva), hosszú távon akár rosszindulatú bőrelváltozásokat is okozhat.
Ajánlások a lakosság számára kánikula idején
Kerülje a hőséget!
● Kerülje a hosszan tartó, közvetlen napsugárzást 11:00 és 18:00 óra között, használjon fényvédő krémet, naptejet azokra a testrészekre, amelyek ki vannak téve a napsugárzásnak.
● Kerülje az intenzív szabadtéri tevékenységeket (sport, kertészkedés, építkezés stb.) a nagyon magas hőmérsékletű időszakokban. Ezeket a tevékenységeket akkor végezze, amikor már jóval alacsonyabb a hőmérséklet.
● Ne feledkezzen meg arról, hogy a napon észlelt hőmérséklet akár 10-15 ˚C-al is magasabb lehet.
● Napközben legalább 2-3 órát töltsön hűvös helyen.
● Figyeljen a hivatalosan megjelenő kánikulára vonatkozó hírekre.
● Tartsa folyamatosan a kapcsolatot idős vagy fogyatékkal élő szomszédokkal, rokonokkal, ismerősökkel, érdeklődjön egészségük iránt
Tartsa otthonát hűvösen!
• Ha a külső hőmérséklet magasabb, mint a belső akkor csukott ablakkal és leeresztett redőnnyel gondoskodjon arról, hogy a lakásban megmaradjon a kellemes hőmérséklet.
• Sötétedés után szellőztessen, amikor a külső hőmérséklet a belső hőmérséklet alatt van.
• Kapcsolja ki azokat az elektronikai eszközöket, amelyekre nincs szüksége.
• Ventilátort csak 40 ˚C alatti hőmérsékleten használjon.
• Ha légkondicionáló berendezést használ, állítsa a termosztátot 27 ˚C-ra és kapcsoljon be egy ventilátort - így a helyiség levegője 4 ˚C-kal hűvösebbnek érződik és 70%-al kevesebb villamos energiát fogyaszt.
Előzzük meg a test túlmelegedését és a kiszáradást!
• Gépkocsiban semmiképp se hagyjon gyermeket, mert rövid idő alatt az autó belső tere 60 °C-ra is felmelegszik!!! Felügyelet nélkül, lehúzott ablakkal se hagyjuk magára a gyermeket!4
• Szabadban viseljen könnyű, bő szabású, természetes anyagból készült, lehetőleg világos színű ruházatot, kalapot és napszemüveget.
• Iktasson be hűsítő fürdést vagy zuhanyozást.
• Nedvesítse a bőrét vizes ruhával!
• Fogyasszon rendszeresen vizet, ne várja, hogy megszomjazzon (óránként 1 csésze víz, naponta legalább 2-3 liter). A vízfogyasztáshoz a megfelelő konyhasópótlást is kell társítani, mert izzadáskor azt is veszítünk, különben leesik a vérnyomás vagy vízmérgezés lép fel.
• Kerülje a napsütést csúcsidőben, keressen árnyékot vagy maradjon beltérben. Árnyékban 10°C-kal hűvösebb lehet.
• Védje a csecsemőket és a gyermekeket. Soha ne takarja le a babakocsit száraz textillel, mert a takarással meggátolja azt, hogy a babakocsi beltere megfelelően szellőzzék, ami hőmérséklet-emelkedéshez vezet. Ehelyett nedves textillel takarja le és szükség szerint nedvesítse újra.
• Kerülje az alkoholfogyasztást (beleértve a sört és a bort is), mivel ezek elősegítik a kiszáradást.
• Kerülje a magas koffeintartalmú italok (kávé, tea, kóla, energiaitalok) és a cukros üdítőitalok fogyasztását.
• Ne fogyasszon nehezen emészthető ételeket.
• Fogyasszon magas víztartalmú friss gyümölcsöket és zöldségeket, például uborka, paradicsom, sárgadinnye, görögdinnye, szilva.
• Ne gyújtson tüzet a szabadban, ne égessen hulladékot ebben a kánikula-riadós időszakban.
Védjük a gyermekeket!
Az újszülöttek és 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők védelme az UV-sugárzástól
● A 6 hónaposnál fiatalabb babákat óvni kell a közvetlen napfénytől.
● A csecsemőt öltöztesse könnyű, lenge ruhába, amely takarja a karját és lábát.
● Védje gyermeke fejét, arcát, fülét és nyakát széles karimájú kalappal.
● A csecsemő szemének védelme érdekében használhat az UVA és UVB sugarakat is kiszűrő napszemüveget.
● Kerülje a 11-18 óra közötti sétákat, ha mégis muszáj, árnyékos helyeket keressen.
A 6-12 hónapos csecsemők védelme az UV-sugárzástól
● Tartsa be a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőkre vonatkozó ajánlásokat és használhat kifejezetten a csecsemők bőrére kifejlesztett fényvédő termékeket.
Gyermeke védelme az UV-sugárzástól
● Fontos, hogy mind a gyermekeket, mind a gondozóikat tájékoztassuk a szükséges óvintézkedésekről.
● Tartsa be az előbbi ajánlásokat, amelyek a test, szem, fej védelmére vonatkoznak. Itt is figyeljen arra, hogy 11-18 óra között ne tartózkodjanak napon, árnyékos területeket keressen.
Dr. Tar Gyöngyi
Megyei tisztifőorvos, igazgató